Середа, 24.04.2024, 09:46
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Наше опитування
Чи візьмете Ви участь у Веб-конференції лабораторії ЕОР?
Всього відповідей: 1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Конференція "Сучасне інформаційно-освітнє середовище професійно-технічного навчального закладу&... [ Додати статтю ]

КУЛИНИЧ ОЛЕНА. ФОРМУВАННЯ ХМАРО ОРІЄНТОВАНОГО НАВЧАЛЬНОГО СЕРЕДОВИЩА: ДОСЯГНЕННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ФОРМУВАННЯ ХМАРО ОРІЄНТОВАНОГО НАВЧАЛЬНОГО СЕРЕДОВИЩА: ДОСЯГНЕННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ

 

Кулинич Олена,

методист ДНЗ «Запорізьке
 вище професійне училище»

 

Ключовим фактором успішності викладача, майстра виробничого навчання в системі професійної освіти сьогодні стає уміння працювати в сучасному інформаційному просторі,  реалізовувати роль провідника для учнівства в системі професійно-зорієнтованих програмних засобів, лабіринті інформаційно-комунікаційних технологій, хмарних сервісів.

В останні роки педагогічні працівники системи професійної освіти все частіше звертаються до послуг мережі Інтернет з метою електронної комунікації, співпраці та організації корпоративної роботи, пошуку інформації про розвиток сучасних технологій в різних сферах виробництва та побутового обслуговування, а стрімкий розвиток хмарних сервісів став провідною тенденцією у вирішенні проблем навчальної мобільності всіх учасників навчально-виховного процесу.

Ми не схильні розглядати застосування хмарних сервісів та технологій Web 2.0 як самоціль. Хмаро орієнтоване навчальне середовище (ХОНС), забезпечує умови доступності, персоніфікованості, самостійної навчальної діяльності, співпраці, розвитку творчих здібностей учня [1, с. 20]. Отже ХОНС – це дієвий інструмент, за допомогою якого сучасний педагогічний працівник в системі професійної освіти здатен забезпечити перехід від традиційної до інноваційної схеми взаємодії з учнями, системи навчання. Притаманні хмарним сервісам переваги можуть стати чинником поступового відходу від надання інформаційних послуг та розміщення різноманітних даних на комп’ютерах навчальних закладів. Все частіше послуги надаватимуться учням і педагогам засобами мережі Інтернет, які вони отримають безкоштовно або за невелику плату, при цьому такі послуги виявляються більш доступними, надійними, ліцензійно-забезпеченими. Навчальним закладам в сфері професійної освіти не доведеться витрачати великі кошти на енергоносії, утримувати власні сервери та дороге обладнання, які не завжди використовуються на повну потужність, витрачатися на придбання дорогого ліцензійного програмного забезпечення як базового, так і професійно-орієнтованого.

Нині помітно зросла кількість досліджень, предметом яких стало використання хмарних технологій у навчальному процесі, ефективності їх застосування. Так Г. А. Алексанян вказує, що застосування хмарних технологій дозволяє більш ефективно організовувати навчальну діяльність за рахунок мобільності, доступності й зручності використання на будь-якому пристрої з доступом до Інтернет [2, с. 5]. Хоча у хмарних сервісів є і недоліки (необхідність створення Wi-Fi зон, станцій підзарядки мобільних пристроїв,  дієвої системи контролю за роботою учнів тощо), вони не мають ознак нездоланних.

На основі вивчення наукових праць та враховуючи власний досвід спробуємо навести приклади хмарних сервісів, які вже сьогодні складають альтернативу звичним ІКТ:

Напрямки діяльності

ІКТ, що застосовуються
off-lіne

Хмарні сервіси (on-lіne)

Офісні пакети

Microsoft Office,

WordPerfect Office,

iWork

GoogleDocs,

ZohoOfficeSuite,

Мобільні офісні пакети

Презентації

PowerPoint

Prezi

PowToon

GoogleПрезентації

Програвачі мультимедіа/

відеоканал

Windows Media Player,

Adobe Flesh Player,

Media Player Classic, інші:

(http://programy.com.ua/ua/players)

YouTube,

Мобільні програвачі

Комунікації (способи передачі інформації

Контактні

Інтернет:

- Електронна пошта;

- Соціальні мережі;

- Блог, Сайт;

- Системи підтримки вебінарів, відеоконференцій;

- Google Перекладач

Тестові програми, платформи

MayTestХ,

MyTestXPro та інші

LearningApps,

Google Форми та інші:

http://osvita.ua/school/method/technol/45747/

Файлосховища

Жорсткий диск ПК,

Флеш-носії,

Дискові накоплювачі інформації

GoogleDrive,

OneDriv

DropBox

AppleiCloud

Системи планування

-

Календарі, записнички

Системи управління навчанням

-

Google Suite for Education,

Moodle,

Clever,

Learning

 

Розглянемо конкретні приклади застосування хмарних сервісів в навчальних закладах системи професійної освіти.

Більшість навчальних закладів системи профтехосвіти на сьогодні ще не мають широкої розгалуженої мережі комп’ютерів, тому бажання провести комп’ютерне тестове опитування в групі при нестачі комп’ютерів (необхідності переміщатися до комп’ютерної лабораторії), вимагає від викладача, майстра в/н серйозно замислитися про те, чи ця методика оптимізує час, чи навпаки. Вихід з цієї ситуації – застосування різноманітних онлайн тестових редакторів (наприклад https://learningapps.org; Online Test Pad http://onlinetestpad.com/ua) або Google Форм. Розміщуємо посилання на такий тест чи вправу на персональному блозі, пропонуємо учням скористатися власними смартфонами, планшетами, ноутбуками, і отримуємо можливість у відведений час пройти тестування або опитування без додаткових зусиль і переміщень.

Формування медіатеки (навчальне та інформаційне відео) займає значний обсяг простору на жорсткому диску, флешці. Це не завжди зручно. Як альтернатива – застосування посилань на відео (авторських або запозичених), розміщених на каналі YouTube. Наприклад, весь відеоряд можна розмістити за допомогою посилань на блозі, забезпечивши доступ до перегляду відео як з мобільних пристроїв, так і стаціонарних комп’ютерів.

В умовах скорочення фінансування придбати сучасний професійно-орієнтований програмний продукт вкрай важко, враховуючи що розробники, як правило, урівнюють навчальні заклади з комерційними структурами. Але вже сьогодні окремі виробники пропонують безкоштовні онлайн-додатки своїх програмних продуктів, що є навіть більш ефективним маркетинговим прийомом, ніж демо-версії програм. До речі, на моє глибоке переконання, лідером по «відкритості» на сьогодні є компанія Autodesk, яка пропонує безкоштовний доступ до свого програмного забезпечення для учнів і викладачів http://www.autodesk.ru/education/country-gateway.

Для учнів, що опановують професії економічно-адміністративного напряму (адміністратор, обліковець з РБД, агент з постачання тощо) сьогодні вкрай необхідними є навички роботи в системі Prozorro, роботи з різноманітними електронними реєстрами, уміння відстежувати зміни в нормативній та законодавчій базі. Забезпечити знайомство з принципами роботи в цих системах, сформувати навички критичного відбору інформації в мережі Інтернет та її аналізу можна саме в умовах повноцінного ХОНС.

Для учнів професій, пов’язаних з комп’ютерною обробкою даних, актуальними є навички роботи в таких безкоштовних додатках як Google Документи, Google Таблиці. А звичка збереження інформації на Google Диску (хмарі), - дієвий інструмент інформаційної безпеки та протидії вірусним атакам.

Звичайно, за умови формування єдиного хмаро орієнтованого навчального середовища у закладі професійної освіти, якими б шляхами не вирішувалася ця проблема, можливості по насиченню навчального процесу ІКТ-технологіями, хмарними сервісами збільшуються в рази. Наприклад, дуже цікавим є сервіс Google Клас, - сучасний інструмент по формуванню навчального курсу з предмету та взаємодії з учнями, доступний як з аккаунту gmail.com, так і через персональну хмару навчального закладу, яку надає Google після нескладної реєстрації в Google Suite for Education. Але навіть окремий педпрацівник сьогодні може забезпечити формування інноваційного навчального процесу доступними засобами, шляхом активного впровадження сучасних хмарних технологій.

Список використаних джерел

    1. Литвинова С. Г. Проектування хмаро орієнтованого навчального середовища загальноосвітнього навчального закладу: монографія [Електронний ресурс]/ С. Г. Литвинова – Київ. : ЦП «Компринт», 2016. – 354 c. Режим доступу: http://lib.iitta.gov.ua/106829/1/МОНОГРАФІЯ-Литвинова%20%28библ%29.pdf
    2. Алексанян Г. А. Формирование самостоятельной деятельности студентов СПО в обучении математике с использованием облачных технологий : дисс.  канд. пед. наук : 13.00.02 – теория и методика обучения и воспитания (математика) / Алексанян Георгий Ашотович ; Федерал. гос. бюдж. образов. учрежд. ВПО «Армавирская государственная педагогическая академия». – Армавир, 2014. – 150 с.

 

Категорія: Конференція "Сучасне інформаційно-освітнє середовище професійно-технічного навчального закладу&... | Додав: alonazuieva (07.09.2017)
Переглядів: 441 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar