Четвер, 25.04.2024, 11:42
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Наше опитування
Чи візьмете Ви участь у Інтернет-конференції?
Всього відповідей: 8
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Конференція "Сучасне інформаційно-освітнє середовище професійно-технічного навчального закладу&... [ Додати статтю ]

Юлія Бабіч. Методика розробки навчально-контролюючої програми для визначення навчальних досягнень на занятті
Методика розробки навчально-контролюючої програми для визначення навчальних досягнень на занятті
 
Бабіч Юлія Олександрівна
викладач інформатики
ДПТНЗ "Криворізький навчально-виробничий центр"

 


Контроль знань учнів є важливою ланкою навчання. Але за характером організації традиційний контроль знань (без комп'ютерів) здебільшого не забезпечує потрібної оперативності, стійкості та інваріантності оцінки якості засвоєння навчальної інформації, її достовірності. Подолати ці недоліки можна значною мірою за допомогою комп'ютерних контролюючих програм, які можна використовувати як в режимі поточного контролю, так і в режимі підсумкового контролю.
Дана методика викладання інформатики у ПТНЗ стимулює учнів до вивчення предмету; виховує навички дослідницької діяльності; навчає організовувати великий обсяг інформації, творчо та винахідливо вирішувати складні проблеми; розвиває готовність продуктивно співпрацювати у колективі.
Навчально-контролюючі програми також дають можливість кожному учневі працювати в своєму темпі, знаходити в комп’ютері інформацію, потрібну для вирішення поставленої задачі. В таких програмах оцінюється домашнє завдання (матеріал вивчений на попередньому уроці), а також учні дають відповіді на контролюючі запитання для перевірки матеріалу, засвоєного на уроці. Кожен учень отримує на уроці оцінку, що неможливо здійснити традиційними методами навчання.
Контролюючі програми привчають учнів до самостійності мислення, знімають психологічний бар’єр «учень-учитель». Навчально-контролюючі програми можна вважати підготовкою учня до самостійної, творчої реалізації своїх здібностей.
Нами була розроблена навчально-контролююча програма Test-W2, яка розрахована на використання в середовищі Windows ХP та Windows 7. Інтерфейс відповідає вимогам, які висуваються операційною системою Windows: програма складається зі стандартних Windows-елементів (форми, кнопки, меню), для створення діалогових вікон викликаються функції Windows, керування відбувається за допомогою миші і клавіатури. Інтерфейс програми можна назвати інтуїтивним – користувач, який вперше почав використовувати Test-W2, самостійно може розібратися, як створювати тести, редагувати їх і проводити тестування.
Контрольно-діагностична система Test-W2 призначена для перевірки знань тестуванням на комп'ютері. Вихідний тест може мати будь-яку кількість питань. З вихідного тесту випадково обирається та послідовно виводиться задана кількість питань (наприклад, 25). Таким чином, кожен учень одержує свій, відмінний від сусідів, набір питань, що забезпечує індивідуалізацію і об'єктивність оцінки. На кожне питання тесту пропонується 5 варіантів відповідей, серед яких від одного до трьох правильних.
Запитання можуть бути подані у текстовій формі і супроводжуватись демонстрацією графічних зображень. Час на введення відповіді може бути обмеженим або довільним. База даних з запитаннями та результатами опитування може знаходитись на локальному комп’ютері або на віддаленому сервері.
Учневі треба вказати правильні, на його думку, відповіді і перейти до наступного питання.
Відповідь на запитання може бути введена одним із способів:
– вибір одного варіанту відповіді з кількох запропонованих,
– вибір кількох варіантів серед наведених, розташування варіантів відповіді в певній послідовності, встановлення зв’язків між парами елементів
у запропонованих наборах даних,
– уведення відповіді у формі слів або чисел за допомогою клавіатури.
У той же час, властивості програми обмежені лише однією формою введення відповідей – вибір кількох правильних значень з числа запропонованих. Відповідь не буде прийнята та не відбудеться переходу до наступного питання, поки не буде обрана строго задана кількість варіантів. Це може призвести до випадкового вибору правильних варіантів.
По завершенні тестування учневі виставляється оцінка, виходячи з тієї шкали, що визначив вчитель. При визначенні оцінки передбачений контроль за відповідністю заданим у базі тестів правильним відповідям та повнота відповіді, якщо допускається кілька вірних варіантів відповіді на одне питання, тут же враховується вага питання, що задана в базі, та загальна кількість питань, їх загальна вага і шкала оцінки, вибрана вчителем.
Розробка комп’ютерних засобів для контролю рівня навчальних досягнень учнів може здійснюватись різними шляхами. Матеріали для самоперевірки знань майстер може розробляти, користуючись текстовим процесором або програмою створення презентацій з пакету Microsoft Office. Виставлення оцінки за виконані вправи може бути реалізоване у програмі Microsoft Excel.
Контролюючі програми, як правило, передбачають кілька режимів роботи, допуск до яких для учнів та педагогів розрізняється. Учителю надаються права вводити та редагувати питання та варіанти відповідей, а також переглядати результати контролю знань учнів. Учні мають право лише давати відповіді на запропоновані запитання.
Використання системи тестування Test-W2 надає учителю такі можливості:
– проводити тести і контролювати результати; проводити вибір теми та параметрів тесту;
– аналізувати результати проходження тестів групувати визначені в базі теми тестування в групову для більш повного обсягу результуючого контролю;
– створювати нові теми для тестування; створювати нові питання в рамках визначеної теми для тестування; переглядати та редагувати вже існуючі питання бази тестів системи Test-W2.
Розроблена навчально-контролююча програма дозволяє скористатися перевагами тестової перевірки знань:
– проведення перевірки і обліку знань в стислий термін;
– проведення перевірки на високому рівні об’єктивності;
– одночасно охопити велику кількість учнів;
– створення передумов для зосередження уваги тільки на завданні;
– швидке представлення результатів;
– сприяє створенню систематичного зворотного зв’язку;
– дає змогу оцінити кількісні показники успішності учнів;
– дає досить точну картину засвоєння учнями навчального матеріалу;
– програма проста в користуванні і не потребує надсучасних комп’ютерів.
Крім того, вона дозволяє пом’якшити ті вади, які властиві методу програмованого контролю:
– метод рівневого тестування дозволяє корегувати неправильну думку учня під час тестування;
– мультимедійність програми підвищує в учнів інтерес до процесу тестування і перевірки знань;
– програма дозволяє легко корегувати кількість тестових завдань і кількість варіантів відповідей в кожному завданні окремо, завдяки чому, тест стає стійкім до випадкового отримання позитивної оцінки.
Отже, з наведеного випливає, що розроблена навчально-контролююча програма Test-W2 дозволяє ефективно використовувати існуючі методичні розробки з програмової перевірки знань. Програма сприяє інтеграції знань учня, сприяє отриманню навичок користування комп’ютером.

Список використаних джерел

1. Е.Я. Коган // Современные подходы к компетентностно-ориентированному
образованию/ Под ред. А. В. Великановой. – Самара: Профи, 2001. – С. 23–27.
2. Опытные критерии знаний, умений и навыков учащихся средних профессионально-технических училищ: Метод. указания. – М.: ВНМцентр, 1985. – 58 с.
3. Режим доступу: http://kiev.convdocs.org/docs/1972/index-2453-1.html/ Заголовок з екрану: Test-W2 – контрольно-діагностична система.
4.Тихомиров О. К., Общение, опосредованное комп'ютером/ О. К. Тихомиров, О. Д. Бабаева, А. Е. Войскунский / Вестник МГУ, серия 14, Психология. – 1986. – № 3. – С. 40

 

Категорія: Конференція "Сучасне інформаційно-освітнє середовище професійно-технічного навчального закладу&... | Додав: Юлька (13.09.2017) | Автор: Бабіч Юлія Олександрівна E
Переглядів: 368 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar