Четвер, 25.04.2024, 14:14
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Наше опитування
Чи візьмете Ви участь у Інтернет-конференції?
Всього відповідей: 8
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Конференція "Сучасне інформаційно-освітнє середовище професійно-технічного навчального закладу&... [ Додати статтю ]

Надія Прилуцька. ВПРОВАДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС


ВПРОВАДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Прилуцька Н. П.
викладач вищої категорії
Першотравенського гірничого ліцею
м.Першотравенськ,

Дніпропетровська обл.


Анотація. В статті розглянуто актуальні питання застосування ІКТ в навчально – виробничому процесі. Наведені приклади із досвіду викладача.
Ключові слова: освітня парадигма,професійна освіта, проектні технології, інтегровані уроки.


Основний виклад матеріалу. Нова гуманістична освітня парадигма ставить перед освітньою системою важливе завдання: підготувати освічену, творчу людину, що уміє адаптуватися до швидко змінного соціально-економічного середовища, раціонально організуючого самостійну діяльність. Зміни в освітній системі націлені на те, щоб зробити її більш пристосованою до змін, що відбуваються в економіці, соціальному житті країни, інтегрованої в світову систему освіти.
Впровадження в навчальний процес інноваційних технологій є визначальною межею сучасної освіти.
Важливою особливістю професійної освіти є спрямованість на творчий розвиток учнів. Головна мета – підготовка учнів до самостійної трудової діяльності, розвиток і виховання широко освіченої, культурної, творчої, ініціативної і наполегливої особи. Цілі, поставлені перед викладачами і майстрами виробничого навчання , вимагають переорієнтації і вдосконалення окремих ланок навчально-виховного процесу та його вдосконалення.
Комп'ютерні технології не тільки допомагають організувати навчальний процес з використанням ігрових методів, але і отримати сильніший зворотний зв'язок.
Засоби мультимедіа дозволяють забезпечити якнайкращу, в порівнянні з іншими технічними засобами навчання, реалізацію принципу наочності, більшою мірою сприяють зміцненню знань і на практичних заняттях – умінь. Крім того, засобам мультимедіа відводиться завдання забезпечення ефективної підтримки ігрових форм уроку, активного діалогу “учень-комп'ютер”.
Аналіз наявного досвіду показує, що умовно систему використання комп'ютера на уроці можна розділити на три стадії (етапу).
Перший – комп'ютерна підтримка уроків. Тут комп'ютер використовує тільки вчитель як засіб візуалізації матеріалів уроку.
Другий – комп'ютерний супровід уроків. На цьому етапі окрім використання вчителем комп'ютера як ефективного засобу надання або ілюстрації матеріалів уроку, комп'ютер може бути використаний учнями як засіб повторення раніше вивченого матеріалу (наприклад, будова двигуна та генератора, принцип дії реле і так далі). Тут же комп'ютеру може бути довірений поточний контроль знань учнів, наприклад – з метою допуску учня до лабораторної роботи і ін. Оскільки до роботи з комп'ютером допускаються учні, то вчитель повинен знати і дотримуватись правил організації безпечної роботи учнів з комп'ютерною технікою, і робоче місце, обладнане компьютером, повинне бути відповідним чином організоване.
Третій етап – етап використання сучасних комп'ютерних програм в навчанні. Особливістю цього етапу є проведення уроків з роботою всіх учнів на комп'ютерах під керівництвом вчителя. Наприклад, застосування розроблених викладачем посібників, електронних підручників, віртуальних лабораторій, практикумів тощо.
То ж можна сказати і про організацію проектної діяльності учнів , де основну інформацію до підготовки проекту учні отримують з комп'ютера. З'являється можливість сформувати комп'ютерний банк проектів: зведення про об'єкти праці і зразки вже виконаних проектів. Це дозволить оптимізувати проектну діяльність учнів.
Висока роль застосування на уроках різних електронних довідників, енциклопедій, програм.
Використання ресурсів і послуг Інтернету значно розширює можливості і вчителя і учня у всіх видах діяльності.
Проектна діяльність також є методом активізації навчально-пізнавальної активності. Цьому сприяє висока самостійність учнів в процесі підготовки проекту. Вчитель, виступаючий координатором, лише направляючи діяльність учня, який досліджує вибрану тему, збирає якнайповнішу інформацію про неї, систематизує, отримані дані і представляє їх, використовуючи різні технічні засоби, зокрема, і сучасні комп'ютерні технології.
Метод інтеграції, який сприяє формуванню міжнаочних понять, визначає характер міжнаочних зв'язків за чинником часу (попередні зв'язки, перспективні, синхронні), дозволяє здійснювати міжнаочну координацію змісту навчального матеріалу з метою його оптимізації (усунення дублювання, різночитання, хронологічної неузгодженості). Даний метод дозволяє адаптувати зміст навчальних програм до можливостей конкретних учнів, створює сприятливі умови для розвитку особистості учня, формування позитивної мотивації вчення, адекватності самооцінки, максимально можливої успішності навчання.
У системі нашій педагогічній діяльності інтегровані уроки займають особливе місце. Вони допомагають розвивати пізнавальну і творчу активність учнів, підсилюють мотивацію навчання. Проведення таких уроків – один з шляхів підвищення ефективності освітнього процесу на основі реалізації принципів діяльнісного підходу в навчанні.
Включення учнів в активну навчальну роботу, використання при цьому різноманітних форм, методів пізнавальної діяльності значно розширює навчально-виховні можливості уроку, виступаючого провідною формою організації навчальної діяльності.
Нестандартні уроки – це вимоги нового часу, викликані, зокрема, гострим браком навчально-методичної літератури. Класичний тип, тобто традиційний тип уроку став у наш час малоефективним.
Переваги використання ІКТ
1. Індивідуалізація навчання;
2. Інтенсифікація самостійної роботи учнів;
3. Зростання обсягу виконаних на уроці завдань;
4. Розширення інформаційних потоків при використанні Internet;
5. Підвищення мотивації та пізнавальної активності за рахунок різноманітності форм роботи, можливості включення ігрового моменту.
Комп'ютер дає вчителю нові можливості, дозволяючи разом з учнем отримувати задоволення від захопливого процесу пізнання, не тільки силою уяви розсовуючи стіни шкільного кабінету, але за допомогою новітніх технологій дозволяє зануритися в яскравий барвистий світ. Таке заняття викликає у учнів емоційний підйом, навіть відсталі учні охоче працюють з комп'ютером.
Інтегрування звичайного уроку з комп'ютером дозволяє вчителю перекласти частину своєї роботи на ПК, роблячи при цьому процес навчання більш цікавим, різноманітним, інтенсивним. Зокрема, стає більш швидким процес запису визначень, теорем та інших важливих частин матеріалу, тому що вчителю не доводиться повторювати текст кілька разів (він вивів його на екран), учневі не доводиться чекати, поки вчитель повторить саме потрібний йому фрагмент.
Цей метод навчання дуже привабливий і для вчителів: Допомагає їм краще оцінити здібності і знання учня, зрозуміти його, спонукає шукати нові, нетрадиційні форми і методи навчання, стимулює його професійний ріст і все подальше освоєння комп'ютера.
Застосування на уроці комп'ютерних тестів і діагностичних комплексів дозволяє вчителю за короткий час отримувати об'єктивну картину рівня засвоєння матеріалу, що вивчається у всіх учнів і своєчасно його скоректувати. При цьому є можливість вибору рівня складності завдання для конкретного учня
Для учня важливо те, що відразу після виконання тесту (коли ця інформація ще не втратила свою актуальність) він отримує об'єктивний результат із зазначенням помилок, що неможливо, наприклад, при усному опитуванні.
Застосування інформаційно – комп’ютерних технологій – це шлях до вдосконалення роботи викладача і майстра.
Практика показала ефективність використання комп’ютерних технологій:
1. Покращується наочність, викладання матеріалу стає більш доступним.
2. Економиться час, наприклад тестування.
3. Підвищується зацікавленість учнів.
4. Економія ресурсів. Наприклад електронні плакати.
5. Зростає самостійність учнів.
6. Використання комп’ютерів для наочності, тестування, розробки додаткових матеріалів і т. п важливо для різних предметів.
ЛІТЕРАТУРА
1. С. Дишлєва С.Інформаційно – комунікаційні технології (ІКТ) та їх роль в освітньому процесі [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://osvita.ua/school/technol/6804
2. Грушко Н.А.Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процесс. [Електронний ресурс] – Режим доступу:
http://www.slideshare.net/NataliaGrychko/ss-25599949 – Загол. з екрану.

Категорія: Конференція "Сучасне інформаційно-освітнє середовище професійно-технічного навчального закладу&... | Додав: pershgirnlicey (15.09.2017)
Переглядів: 369 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar